Litera E

1. Witajcie przedszkolaki, dziś czas poznać literę E, e. Zapozna ją z Wam UBU lub smok Edzio:

film edukacyjny litera E z UBU https://www.youtube.com/watch?v=7qjqe3eueNQ lub

Smok Edzie wprowadza literkę E https://www.youtube.com/watch?v=a2CuqUlEPlE

2. Poszukajcie w swoim domu/pokoju przedmiotów, które w nazwie mają głoskę E. Spróbujcie określić gdzie to E się ukryło: na początku, w środku, na końcu wyrazu. Następnie z tym wyrazem ułóżcie dowolne, wymyślone zdanie np. Ekran mojego telewizora jest teraz czarny (6 słów). Chętni mogą podjąć próbę policzenia wyrazów w ułożonym przez siebie zdaniu (można wspomagać się dowolnymi liczmanami – klockami, patyczkami, kasztanami, gdy powiecie słowo z Waszego zdania kładziecie na biurku jeden liczman i tak kolejno z kazdym słowem).

3. Proponujemy poćwiczyć teraz rękę przy pisaniu litery E. Tu znajdziecie kartę pracy z literą E http://bystredziecko.pl/e-nauka-pisania-dla-dzieci-duza-czcionka/, lub http://bystredziecko.pl/e-nauka-pisania-dla-dzieci/

Pamiętajcie przy tym, że się dopiero uczycie, więc pracujcie spokojnie.

Tu z kolei karta pracy na odnajdywanie, wysłuchiwanie litery E https://pl.pinterest.com/pin/294141419414390966/

4. Ponieważ dzielnie pracowaliście proponujemy odrobinę relasku przy jesiennych ćwiczeniach oddechowych

  • Jesienny wiatr”- zdmuchiwanie świeczki powoli, tak by płomień nie zgasł. Wydłużanie fazy wydechowej. Zdmuchiwanie świeczki szybko. Wzmacnianie siły wydechu.
  • Tornado z jesiennych liści”- dmuchanie przez słomkę na kawałki kolorowego papieru. Papierki mogą być ułożone na stoliku bądż znajdować się mogą w kubku – wtedy powstanie wir liści. Wyrabianie prawidłowego toru oddechowego. Wydłużanie fazy wydechu. Te same kawałki kolorowego papieru możecieprzenosić za pomocą słomki ze stolika na kartkę mocno je „zasysając”. Pogłębianie pojemności płuc podczas wdechu. Wydłużanie fazy wdechu powietrza.
  • Ping- pongowy labirynt”- dmuchanie przez słomkę na piłki ping- pongowe. Z klocków możecie ułozyć dowolny labirynt i przedmuchiwać piłkę przez tenże labirynt. Wydłużanie fazy wydechu. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej.

Miłej zabawy 🙂